Potas jest jednym z tych składników mineralnych, bez których nas organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. W jaki sposób ten minerał wpływa na nasze zdrowie?

Jakie artykuły spożywcze powinniśmy włączyć do swej diety, by uchronić się przed niedoborem potasu?

Potas to jeden z najważniejszych składników mineralnych, bez których zdrowa dieta obejść się nie może. Dlaczego? Bo potas ma ogromny wpływ na pracę naszych mięśni oraz na funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Niedobory potasu mogą skutkować licznymi problemami ze zdrowiem, m. in. zaburzeniami pracy serca oraz kłopotami związanymi z ciśnieniem krwi.

Jakie objawy, mogące świadczyć o braku odpowiedniej ilości potasu w diecie, powinny wzbudzić nasz niepokój? Do typowych symptomów niedoboru potasu zalicza się spadek siły mięśniowej oraz nadpobudliwość. Niepokojącym objawem są też skurcze mięśni oraz obrzęki kończyn. Są to objawy, których nie można ignorować.

Jak uniknąć takich problemów? Najlepszym rozwiązaniem będzie zdrowa dieta, w której regularnie będą się pojawiały te produkty spożywcze, w których obecne są większe ilości potasu. Po co warto sięgać? Jeśli chcemy uniknąć problemów związanych w niedoborem potasu, na naszych talerzach regularnie powinny się pojawiać takie produkty roślinne, jak banany, pomidory i ziemniaki. Warto też sięgać po suszone owoce, w których potas występuje w większych ilościach. W niektórych przypadkach pomocne mogą się okazać suplementy diety, w których ważne miejsce zajmuje potas.

Warto jednak pamiętać, by z takich preparatów nie korzystać bez konsultacji z lekarzem. Dlaczego? Bo nadmiar potasu może być równie groźny dla naszego zdrowia, jak jego niedobory.

Więcej o zdrowej diecie i odchudzaniu znajdziesz w serwisie ksztalty.pl.