Różnego rodzaju dolegliwości czy zmiany skórne spowodowane są niedoborami określonych witamin i minerałów. W utrzymaniu ich na prawidłowym poziomie pomaga zrównoważona dieta bogata w warzywa, owoce, ryby, orzechy, zioła i oleje roślinne. Często jednak zapotrzebowanie jest dużo większe niż podaż poszczególnych składników, co może objawiać się na przykład trądzikiem, suchością, bladym odcieniem albo zmniejszoną elastycznością skóry. Suplementy diety, które znaleźć można w internetowym sklepie zielarskim, zawierają cenne dla kondycji skóry białka, witaminy i minerały. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Czy warto suplementować kolagen?

Kolagen to naturalny składnik występujący w ludzkim organizmie. Z wiekiem jednak jego ilość drastycznie spada, co wiąże się między innymi z utratą elastyczności skóry oraz zwiększoną podatnością na urazy stawów. Z badań wynika, że suplementacja tego białka stymuluje skórę do produkcji mocniejszych włosów i paznokci, przyczynia się do zmniejszenia zmian trądzikowych, pozwala zachować więcej wody w skórze, poprawia jej elastyczność, a także wygładza płytkie zmarszczki. Kolagen do picia to jeden ze sprawdzonych sposobów na wiązanie wody w celu trwałego nawilżenia skóry od wewnątrz.

Witaminy i minerały dla pięknej, zdrowej skóry

W przypadku niedoborów wynikających z diety albo naturalnie obniżonej przyswajalności warto zwrócić uwagę na kilka składników mających kluczowe znaczenie dla wyglądu oraz kondycji skóry. Suplementy diety marki Solgar (witaminy i minerały) w swoim składzie zawierają między innymi:

  • selen i cynk – pierwiastki szczególnie istotnie wpływające na stan skóry,
  • biotynę – witaminę z grupy B poprawiającą wygląd skóry oraz włosów,
  • beta-karoten – prowitaminę, która neutralizuje wolne rodniki, chroni skórę przed promieniowaniem UV oraz nadaje jej zdrowy koloryt,
  • witaminę B12 – której niedobór przejawia się bielactwem nabytym albo bladożółtym odcieniem skóry,
  • witaminę C – niezbędną do prawidłowej syntezy kolagenu, która także poprzez uszczelnianie naczyń krwionośnych wspiera prawidłowe ukrwienie głębiej położonych warstw skóry.

W zależności od tego, czego najbardziej potrzebuje Twoja skóra – czy intensywnego nawilżenia, zwiększenia elastyczności i jędrności, spłycenia zmarszczek, złagodzenia zmian trądzikowych, poprawy kolorytu, czy może lepszego ukrwienia – warto wzbogacić dietę suplementacją odpowiedniej witaminy, minerałów albo białek. Poszczególne preparaty znajdziesz na stronie https://biomedicum.pl/ wraz z zaleceniami do stosowania, jak również informacjami o pochodzeniu składników oraz sugerowanym dawkowaniu.