Suplementy nie zastąpią dobrze zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia. Mogą jednak pomóc uzupełnić niedobory i poprawić stan zdrowia. Warto przyjmować je w przemyślany sposób, najlepiej pod kontrolą specjalisty.

Suplement i suplementacja

Środek spożywczy zawierający substancje i składniki odżywcze (suplement) to skoncentrowane źródło minerałów i witamin. W sklepach dostępny jest najczęściej w formie kapsułek i tabletek, w aptekach można spotkać także suplementy w formie syropu lub saszetki.

Uzupełnienie witamin i minerałów (suplementacja) ma na celu wyrównanie niedoborów, które pojawiają się najczęściej w wyniku złej diety lub choroby. O tym, czego potrzebuje nasz organizm, decyduje lekarz, który przed zaleceniem suplementacji dokonuje oceny stężenia danego składnika w surowicy krwi. Badania te wykonywane są zazwyczaj w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych.

Suplementy diety – kto powinien je przyjmować

Odpowiednio zbilansowana dieta powinna pokrywać dzienne zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, minerały i witaminy niezbędne do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety z uwagi na przetworzone jedzenie, szybkie tempo życia, stres, używki i choroby, wiele osób boryka się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Poważne niedobory minerałów i witamin zauważalnie pogarszają jakość życia, a w dłuższej perspektywie mogą się przyczynić do rozwoju poważnych schorzeń, lub pogłębić już istniejące. W takich wypadkach warto suplementować brakujące składniki.

Suplementy dla kobiet

Suplementacja kobiet znacząco różni się od tej dla mężczyzn. Kobiety najczęściej sięgają po środki z sektora beauty przeznaczone dla skóry, włosów i paznokci. Zawarte w nich mikro i makro minerały i witaminy wspomagają pracę układu hormonalnego i nerwowego, wzmacniają włosy, paznokcie i skórę i pomagają uniknąć anemii. W składzie najczęściej znajdują się witaminy z grupy B, witamina A, C, D, E i K oraz magnez, cynk, selen, żelazo i miedź.

Suplementy dla mężczyzn


Suplementacja mężczyzn oparta jest głównie na preparatach poprawiających sprawność seksualną. Mężczyźni często też przyjmują medykamenty dla sportowców (spalacze tłuszczu i odżywki na masę) oraz środki zapobiegające utracie włosów.

Suplementacja a odchudzanie

Popularne specyfiki na odchudzanie przyjmowane są chętnie przez obie płcie. Zawarte w nich składniki zmniejszają uczucie głodu i przyspieszają metabolizm. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że bez odpowiedniej dawki ruchu i zdrowej diety, efekty, nawet jeśli się pojawią, będą przejściowe. Tylko wysiłek fizyczny i dobrze skomponowany jadłospis mogą wpłynąć na trwały spadek masy ciała bez efektu jojo.

Suplementy, chociaż pomocne nie zastąpią zdrowej diety ani nie wpłyną na zmianę naszych kulinarnych przyzwyczajeń. Najlepiej, jeśli źródła odżywczych substancji szukamy w produktach naturalnych, które goszczą na naszym stole. W ten sposób zapewniamy sobie łatwo przyswajalne naturalne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i zachowania zdrowia.