Czy olej kokosowy rzeczywiście puszy włosy i wręcz pogarsza ich wygląd? Czy specjalistyczne olejki, kosztujące nieraz ponad pięćdziesiąt złotych za maleńką buteleczkę, naprawdę można zastąpić zwykłą oliwą z oliwek i osiągnąć zbliżony albo wręcz lepszy efekt pielęgnacji? Na te pytania na pewno warto znaleźć odpowiedzi. Oleje do włosów potrafią działać rewelacyjnie, ale tylko przy ich odpowiednim wykorzystaniu i przede wszystkim przy ich odpowiednim dopasowaniu do potrzeb włosów oraz potrzeb skóry głowy.

O olejach do włosów

Każdy olej składa się z określonych kwasów tłuszczowych. Mogą to być kwasy nasycone lub kwasy nienasycone, z czego te drugie dzieli się jeszcze na kwasy jednonienasycone oraz wielonienasycone. Typ kwasów zależy od tego, z jak dużych cząsteczek jest on zbudowany, a jest on bardzo ważny, bo wpływa on na końcowe właściwości olejków i olejów. Warto więc zatrzymać się na tym temacie chwilę dłużej. Aby umiejętnie dopasować rodzaj oleju do włosów, trzeba też wiedzieć, z jakimi włosami ma się do czynienia, czyli jaka jest ich porowatość, będąca wyznacznikiem ich aktualnej kondycji i ewentualnego poziomu zniszczenia pasm.

Różnice pomiędzy poszczególnymi olejkami do włosów

Olejki do włosów mające w sobie więcej kwasów nienasyconych niżeli tych nasyconych zazwyczaj polecane są włosom bardziej porowatym. Stosuje się je albo na włosach wysokoporowatych, albo niskoporowatych, czyli ogólnie rzecz biorąc tych suchych, zniszczonych, rozdwajających się i połamanych. Oleje zawierające większą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych mają zdolność do tworzenia na włosach zabezpieczającego filmu, który utrzymuje się na nich nawet pomimo mycia ich szamponami (zwłaszcza jeśli olejowanie jest przeprowadzane regularnie). Z kolei oleje do włosów z przewagą nasyconych kwasów tłuszczonych polecane są włosom niskoporowatym. One na ogół nie są w stanie obciążyć pasm. Nie będą ich nadmiernie wygładzać, a nieraz zdołają zapewnić im większą objętość i zarazem dużo lepszy wygląd.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem https://twarz.pl.