Refleksologia lub refleksoterapia to zabieg terapii manualnej, który polega na uciskaniu lub masowaniu różnych punktów na ciele.
Jak przebiega sesja refleksologii?
Masaże refleksologiczne wykonywane są najczęściej na stopach, choć mogą być wykonywane również na dłoniach, czaszce, uszach… Jednak refleksologia stóp jest najbardziej rozpowszechnioną ze wszystkich terapii refleksologicznych. Początki tej manualnej techniki uzdrawiania są trudne do datowania i zlokalizowania, podobnie jak większości dawnych technik. Całkiem możliwe, że różne kultury (egipska, indiańska…) wykształciły podobne sposoby leczenia chorób i patologii. Jednak współczesna refleksologia pochodzi prawdopodobnie ze Wschodu, a dokładniej z Chin, a jej początki sięgają ponad 5 tysięcy lat wstecz.
Na czym polega refleksologia?
Technika refleksologii opiera się na tym, że różne części ciała znajdują swoje odbicie w podeszwach stóp i że masując te części, pośrednio lub odruchowo masuje się inne obszary ciała; stąd nazwa terapii. Poprzez refleksologię można leczyć narządy, mięśnie i inne części ciała poprzez stymulację własnych mechanizmów samoleczenia organizmu. Oczywiście oprócz tego wszystkiego przeprowadza się również bezpośrednie i miejscowe leczenie stóp, które pomaga w leczeniu i zapobieganiu wielu problemom w tym obszarze. Nie wymaga żadnych substancji ani narzędzi poza dłońmi, choć zwyczajowo stosuje się trochę olejku, aby masaż był łatwiejszy i płynniejszy.
Refleksoterapia należy do grupy terapii alternatywnych lub komplementarnych, które leczą zarówno fizyczną część organizmu, jak i emocjonalną. Ten ostatni czynnik jest również bardzo ważny, aby wiedzieć jak radzić sobie z chorobą czy patologią, a nawet pozwala nam dotrzeć do źródeł procesu zdrowienia. Mówiąc o części terapeutycznej masażu, należy od początku zaznaczyć, że refleksoterapia nie zastępuje lekarza, ale uzupełnia leczenie.
Powiązany artykuł: Zadbaj o swoje stopy – to naprawdę ważne!
Skuteczność i korzyści płynące z refleksologii
Zakres patologii i chorób, które może leczyć refleksologia jest bardzo szeroki, choć prawdą jest, że przeprowadzone do tej pory badania naukowe nie są jednoznaczne co do jej skuteczności. Są jednak dwa przypadki, w których terapia refleksologiczna jest wyraźnie skuteczna i bardzo pozytywna:
- Problemy z układem moczowym.
- Metoda anestezjologiczna lub paliatywna na ból (na przykład dla osób cierpiących na fibromialgię, chroniczne zmęczenie, choroby przewlekłe…).