Częste podrażnienia, swędzenie, opuchlizna, nieatrakcyjnie prezentująca się wysypka to niektóre z problemów, z jakimi muszą radzić sobie osoby z uczuleniami na różne kosmetyki. Takich objawów można w łatwy sposób uniknąć wybierając odpowiednie preparaty do skóry wrażliwej, podatnej na alergie.

Higiena ciała u alergików – z jakich kosmetyków korzystać?

Skąd w ogóle biorą się uczulenia skórne?

Zwykle alergie pojawiają się w wyniku uwarunkowań genetycznych, niewłaściwej diety bądź niezdrowego trybu życia, dużej ilości stresu, niewysypiania się.

Uczulać mogą także chemiczne kosmetyki (nawet w przypadku całkowicie zdrowych osób), których skład to prawdziwa Tablica Mendelejewa. Innym powodem występowania alergii skórnych może być częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz korzystanie z solarium, co wysusza skórę i powoduje zwiększenie podrażnień.

Czego nie powinny zawierać kosmetyki dla alergików?

Jeżeli już zauważy się zmiany alergiczne na skórze, warto sięgnąć po kosmetyki, w których składzie nie ma: parabenów, konserwantów, składników zapachowych oraz niektórych tłuszczów takich, jak lanolina. Warto również wystrzegać się preparatów zawierających witaminę C, retinol oraz kwasy owocowe. Bardzo istotne jest także unikanie kosmetyków wykonanych na bazie detergentów.

Mogą one bardzo podrażnić skórę i naruszyć jej barierę ochronną. Jeśli chodzi o higienę, nie powinno się stosować kosmetyków na bazie mydła, zawierających SLS czy SLES. Takie preparaty bowiem, mocno podrażniają i mogą powodować świąd oraz wysypkę.

Więcej wpisów dotyczących dbania o własne ciało i organizm, znajdziesz w serwisie https://www.pushup.pl/.

Jak dbać o skórę wrażliwą, skłonną do alergii?

Skutecznym rozwiązaniem może okazać się zakup kosmetyków z tej samej linii. Dzięki temu uniknie się używania zbyt dużej ilości preparatów, nieodpowiednio dobranych do skóry. Aby zapewnić sobie ochronę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, należy wybierać kosmetyki z odczynem pH 5,5.

Warto także sięgać po preparaty do skóry atopowej, zmniejszające świąd oraz redukujące podrażnienia, a również takie o działaniu nawilżającym. W celu dodatkowej ochrony, dobrze będzie kupować kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym.