Klienci gabinetów medycyny estetycznej oczekują dziś skutecznych i bezpiecznych procedur, które bardzo szybko poprawiają wygląd skóry. I takich zabiegów nie brakuje, a jedną z najciekawszych propozycji jest radiofrekwencja mikroigłowa O tym, dlaczego ten zabieg uznawany jest za jedną z najskuteczniejszych metod remodelingu skóry, zapytam eksperta medycyny estetycznej w Klinice Neonia w Krakowie.
– W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o radiofrekwencji igłowej. To coś więcej niż tylko nakłuwanie skóry – igiełki emitują falę radiową. Jaki efekt możliwy jest dzięki takiej kombinacji?
Radiofrekwencja mikroigłowa https://neonia.com.pl/laseroterapia/radiofrekwencja-mikroiglowa-krakow/ to nakłuwanie skóry na głębokość od 0,5 do 3,5 mm, któremu towarzyszy poddanie skóry działaniu fali radiowej. Już samo nakłuwanie skóry pobudza procesy regeneracyjne, aktywując krążenie krwi, migrację czynników wzrostu do miejsca uszkodzenia tkanki i pobudzając syntezę włókien kolagenowych. Uzupełnienie nakłuwania skóry emitowaniem fali radiowej pozwala zintensyfikować efekty zabiegu. Fala radiowa umożliwia podgrzanie tkanki do 45-60 stopni, a wywołany w ten sposób efekt termiczny przekłada się na zaawansowany remodeling skóry. Ostatecznie – skóra jest wzmocniona, pogrubiona, wygładzona, ujędrniona i wyraźnie odmłodzona.
– Czy radiofrekwencja to typowy zabieg odmładzający?
Radiofrekwencja mikroigłowa to coś więcej niż odmładzanie. Zabieg rzeczywiście pozwala na zredukowanie wielu oznak starzenia się skóry, poczynając od zmarszczek, a kończąc na ścieńczeniu i wiotkości skóry. Dzięki temu możliwe jest wygładzenie zmarszczek i bruzd na czole czy policzkach, a także poprawa owalu twarzy. Ale zastosowanie radiofrekwencji wychodzi daleko poza odmładzanie. Procedura pozwala na zniwelowanie takich defektów estetycznych jak blizny na twarzy i ciele, rozstępy i poszerzone pory.
– Czym różnią się urządzenia do Rf mikroigłowej?
Oczywiste jest, że technologie wykorzystywane w gabinetach medycyny estetycznej podlegają stałemu udoskonalaniu. ( O technologiach, zabiegach i innych ciekawostkach warto poczytać na naszym blogu https://neonia.com.pl/blog/ ) Pozwala to poszerzyć spektrum działania aparatury, zwiększyć jej skuteczność i zapewnić pacjentom jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Takie innowacje dotyczą także radiofrekwencji mikroigłowej.
Przede wszystkim – stosowane są głowice o różnej wielkości, odpowiednio wyprofilowane i wyposażone w różne rodzaje igiełek o zmiennej ilości. Ma to ogromne znaczenie Wszystkie te innowacje przekładają się na możliwość bardziej precyzyjnego działania na wybrane obszary skóry. Sama procedura trwa krócej , a zabieg jest bardziej komfortowy dla pacjenta.
– Czy na zabieg radiofrekwencji powinny zdecydować się osoby młode, czy raczej dojrzałe?
Wszystko zależy od kondycji skóry. Dzięki ogromnej uniwersalności technologii RF mikroigłowej, zabieg może być wykonany u osób w bardzo szerokim przedziale wiekowym. Zazwyczaj osoby młode decydują się na zabieg wówczas, gdy borykają się z nierównościami skóry na podłożu poszerzonych porów, blizn potrądzikowych https://neonia.com.pl/usuwanie-blizn/ czy pierwszych zmarszczek. Natomiast osoby bardziej dojrzałe oczekują zarówno wygładzenia zmarszczek i bruzd, jak i poprawy owalu twarzy. Wówczas zabieg pozwala ujędrnić i wymodelować policzki, podbródek, linię żuchwy. Nie zapominajmy ponadto o możliwości zastosowania radiofrekwencji mikroigłowej na innych obszarach ciała. I znów – takiemu upiększaniu i odmładzaniu mogą poddać się osoby z różnych grup wiekowych. W końcu problem rozstępów, rozmaitych blizn, wiotkości skóry mogą pojawić się zarówno u dwudziestolatków, jak i u znacznie starszych osób.
– Proszę jeszcze w kilku zdaniach omówić kwestię, która interesuje każda osobę poddającą się zabiegowi – jak długo goi się skóra?
Skóra poddawana jest nakłuwaniu, a jednocześnie – w miejscach nakłuć powstają strefy koagulacji. Dzięki temu proces gojenia skóry przebiega bardzo sprawnie i nie jest wymagana długotrwała rekonwalescencja. Należy jedynie liczyć się z tym, że kilka godzin po zabiegu skóra może być zaczerwieniona. Aby wspomóc gojenie, warto stosować odżywcze kosmetyki i unikać ekspozycji na słońce.
– Wiadomo już, że radiofrekwencję może wykonać liczne i bardzo zróżnicowane grono osób, którym zależy na kompleksowej poprawie wyglądu. Przejdźmy zatem do tego, kto nie może wykonać zabiegu. Czy są jakieś przeciwwskazania?
W przypadku każdej procedury wykonywanej w gabinecie medycyny estetycznej określone zostają sytuacje, w których wykonanie zabiegu jest wykluczone. Nie inaczej jest w przypadku rafiofrekwencji. Zabieg zawsze musi być poprzedzony konsultacją – to wtedy specjalista przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad i wyklucza obecność jakichkolwiek przeciwwskazań. A te najważniejsze to m. in. Obecność stanów zapalnych, zranień bądź infekcji skóry w miejscu planowanego zabiegu. Wykonanie procedury nie jest możliwe także u osób z zaburzeniami krzepliwości krwi, schorzeniami autoimmunologicznymi lub nowotworowymi, niewyrównaną cukrzycą lub skłonnością do powstawania bliznowców. I oczywiście – radiofrekwencja nie jest wykonywana u kobiet w ciąży i karmiących piersią.